صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها


نگاهي حقوقي به اقتصاد اسلامي شهيد محمدباقر صدر
اقتصاد اسلامي چيست؟ آيا اساساً وجود دارد يا صرفاً ادعايي است كه برخي براي عرض اندام در برابر اقتصاد ماركسيستي يا كاپيتاليستي مطرح كرده‌اند؟ آيا اقتصاد اسلامي علم است؟ عناصر و قواعد آن چيست؟ في‌المثل از كجاي منابع اسلامي مي‌توان قاعدۀ عرضه و تقاضا را استخراج كرد؟ اگر نمي‌شود،پس اين علم چگونه علمي است؟ اين مقاله بنا دارد كه از دريچه ي علم حقوق به برخي از مباحث اقتصادي شهيد صدر نگاهي داشته باشد.تأكيد اصلي نيز بر كتاب "اقتصادنا" است.
 ١٧:٠٩ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
نگاهی به آراء شهید صدر پیرامون انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی و فلسفه سیاسی
انسان، جامعه، سیاست
نوشتار زیر در سه گام؛ دیدگاه‌هایی از شهید صدر را طرح و تحلیل می‌کند که اگرچه هر کدام جدای از دیگری مطرح شده‌اند اما هنگامی که با یکدیگر پیوند می‌خورند نشان از نظامی منسجم دارند که مدّنظر مرحوم صدر بوده. نظامی که به مفاهیم کلیدی حیات انسانی می‌پردازد و نسبت آنها را با یکدیگر بیان می‌کند. نظامی که نه تنها به رابطةفرد با خودش و یا فرد با خدای خودش می‌پردازد بلکه به چگونگی اصلاح یک جامعه و فرایند تکوین ساختار یک اجتماعِ پیشرو و حتی طراحی سازمان ایده‌آل اجتماعی نیز پرداخته است.
 ١٦:٤٧ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
فراز و نشیب زندگانی آیت‌الله سید محمدباقر صدر
امام بی مأموم
بررسی دوره‌های چهارگانۀ زندگانی شهید صدر تنها ما را با سرگذشت عالمی خلّاق و روشن‌بین که نگران سرنوشت جامعه‌اش بود آشنا نمی‌کند بلکه می‌آموزد زندگی و تاریخ را ارادۀ انسان جهت می‌دهد و تصمیم‌های ما متأثر از مجموعۀ پیچیده‌ای از عواملی است که تعمیم آن و تأسی به آن بسیار دشوارتر از آنست که به نظر می‌رسد. البته که شهادت آیت‌الله صدر معلول حمایت و عشق و اثرپذیری او نسبت به شخصیت و هدف والای حضرت امام خمینی بود؛ اما هنگامی که شهادت امری اختیاری شد؛ ترجیح مرگ بر زندگی تصمیم ساده‌ای نیست که تنها بر اثر شوق به شهادت یا دلزدگی از زندگانی مطرح شود.
 ١٦:٤٥ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

وقایع الایام سید صدر
در این نوشتار گذری اجمالی و به صورت سالانه به اتفاقات، فعالیت‌ها و حوادث زندگانی شهید سید محمدباقر صدر از بدو تولد تا هنگام شهادت داریم.
 ٢٣:٢٢ - 1393/01/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>