صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها


مراحل طراحی شاخص های اولویت گذاری نیازسنجی پژوهشی درقلمرو دانش فقه
شاخص‌های طراحی شده برای اولویت‌گذاری نیازسنجی فقهی یکی از کارهای انجام شده در زمینۀ نیازسنجی پژوهشی است. با توجه به اهمیت علم فقه در حوزه، این کار در اداره نیازسنجی معاونت پژوهش انجام شده است، فرآیند نیازسنجی در این پژوهش، طراحی شاخص‌های فقهی و ارائه به صاحبنظران، دریافت نظرات صاحبنظران در مورد شاخص‌ها، بحث و بررسی نظرات و جمع‌بندی و نهایی کردن شاخص‌ها و آثار و اهداف این پروژه از موضوعاتی است که نویسنده آنها را گزارش می‌دهد.
 ١٧:١٠ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

کوتاه سخنی در باب نیازمحوری حوزه
در این مقاله نویسنده به موضوع نیازمحوری در حوزه پرداخته است. ایشان معتقدند دین پاسخی به نیاز حیاتی بشر آنهم به« برنامة مدیریت زندگی فرد وجمعی » است و وظیفة حوزه فهم و تبین و اجرای این برنامه است. ایشان معتقد است هر حرکتی در حوزه باید در جهت پاسخ به یک مسأله و نیاز باشد وگرنه در خلاف جهتِ هویتِ حرکت حوزه خواهد بود . ایشان آموزش نیاز‌محور را در هر یک از علوم حوزوی به صورت جداولی تنظیم نموده‌اند و یکی از آسیب‌های جدی حوزه را موضوع‌محوری به جای مسأله‌محوری می‌داند.
 ١٧:٠٥ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

آسیب شناسی نظام پژوهش حوزه وبرخی راهبردهای پیشنهادی جهت تحوّل آن
این نوشتار به بررسی آسیب‌شناسی نظامِ پژوهشی می‌پردازد. عدم تدوین چشم‌انداز و اهداف راهبردی و کلان حوزه، مشخص نبودن جایگاه حوزه در تولید علوم انسانی و نقشه علمی کشور، مراکز متعدّد پژوهشی که هماهنگ با هم نیستند، عدم مدیریّت واحد و قوی، عدم نیازسنجی، عملکرد انفعالی، عینیّت‌گرا نبودن تحقیقات، جدایی و تفکیک نظام پژوهشی از بقیه نظام‌های حوزه، فقدان نظام اطلاع‌رسانی پژوهشی، فاصله گرفتن از شیوه‌های اصیل حوزوی، عدم امکانات کافی و حذف تدریجی برخی از ارزشها از صحنه پژوهش از آسیب‌هایی است که نگارنده به آنها توجه می‌دهد و در قسمت دوم برخی از راهبردها را برای تحوّل نظام پژوهشی حوزه بیان می‌کند.
 ١٦:٣٩ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

الأهَـمُّ فَالأهَـمّ؛ نیازسنجی و اولویت‌بندی در پژوهش
در این نوشتار که برگرفته از کتاب «مسأله‌یابی پژوهشی و اولویت دستگاه‌های اجرایی» می‌باشد ابتدا به تعریف نیازسنجی پژوهشی می‌پردازد و پس از بیان اهمیت آن، به بررسی اهداف نیازسنجی، پیشینۀ آن، موانع و رویکردهای آن و مراحل تعیین اولویت و ... می‌پردازد. ایشان در این کتاب سعی دارد تا جایگاه نیازسنجی و ابعاد آن را به تصویر بکشد.
 ٢٣:٠٩ - 1393/01/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>