صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها

حوزه و نیازهای بنیادین آن در نوشتاری از حجت­الاسلام والمسلمین رشاد
حوزه بايد متحول گردد، نه متبدل
این نوشته، تألیفی از بیانات حجت­الاسلاموالمسلمینرشاد ریاست پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي است که از آثار گفتاری و نوشتاری ایشان گزینش شده است؛ که در آن پس از ابراز تقدیر ایشان از تحولات اخیر حوزه به واگویی دغدغه­های ایشان حول محورهای آسیب ­شناسی علوم حوزوی، موانع نواندیشی و مؤلفه­ های حوزة تحول­گرا پرداخته می­شود.
 ١٧:١٩ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
تحول حوزه بر اساس نیازها در مصاحبه با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سلیمان خاکبان
دست­یابی به هندسة نیازها، نیمة راه تحول است
در این گفتگو حجت ­الاسلام والمسلمین خاکبان ضمن تبیین ضرورت توجه به نیازها و مضرات غفلت از آن، به بیان مؤلفه‌های سه­ گانة شناخت درست نیازها می­پردازند و فعالیت­های عملی را در راستای تثبیت این فرهنگ پیشنهاد می‌کنند و بر اساس آنکه علم و دانش را خروجی فرآیند پژوهش می­دانند به تشریح ارتباط میان نیازشناسی و پژوهش می‌پردازند.
 ١٧:١٦ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

حسابِ يك ذرّه و دو ذرّه نيست
چرایی، چیستی و چگونگی تطبیق حوزه با نیازهای اجتماعی در کلام رهبر فرزانه انقلاب
 ١٧:١٢ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
مصاحبه رهنامه پژوهش با حجت‌الاسلام والمسلمین ساجدی
گام اول، ترویج ادبیات نیازسنجی است
ایشان در ابتدا به تعریف نیاز می‌پردازند. پرداختن حوزه به نیازها در حال حاضر و آینده‌نگری نسبت به نیازها در تمام ابعاد باید مورد توجه حوزه باشد و در راستای رسالت حوزه برنامه‌ها و معاونت‌های حوزه متحول خواهند شد. علمای ما در گذشته مترصّد پاسخ به نیازهای عصر خود و آینده بوده‌اند و در متون دینی و روایات ما به پاسخگویی و به روز بودن علماء توجه داده شده است. سپس به تعریف نیازسنجی و اولویت‌گذاری نیازها می‌پردازند و روش‌های متداول اولویت‌گذاری را تشریح می‌کنند. برای نیازمحور بودن باید ادبیات نیازسنجی در حوزه ترویج شود و ما چاره‌ای جز حرکت به این سو نداریم و اگر حوزه نیازمحور نباشد هدر رفتن امکانات و استعدادها را در پی خواهد داشت.
 ١٧:٠٦ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
بازخوانی رسالت و عملکرد حوزه در ارتباط با نیازمحوری در مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین علی‏دوست
نیازمحور بودن، هویت، رسالت و هدف حوزه است
ایشان نیازمحوری را داخل در هویت و در راستای رسالت حوزه و طلاب می‌دانند. حوزة امروز نسبت به وضعیت مطلوب فاصلة زیادی دارد اما در این سه دهۀ انقلاب حوزه در راستای پاسخ به نیازها حرکت خوب و رو به جلو داشته است. با توجه به تشکیل حکومت اسلامی نیازها رو به گسترش نهاده است و حوزه باید خود را برای پاسخگویی به نیازهای ملّی و فراملّی آماده کند. ایجاد یک نظام دقیق حوزوی با گزینش صحیح، خوب درس خواندن در مرحله سطح و خارج و توجه به نیازها در مرحله تدریس و تحقیق راهکارهای پیش‌روی نظام حوزه است. ایشان با توجه به نیازها در زمینۀ فقه و اصول آثاری را تألیف کرده‌اند و به آن آثار توجّه می‌دهند.
 ١٧:٠٣ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 صفحه بعدی >>