صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها


کار علمی و طهارت باطنی از اضلاع هویت طلبگی
در این مصاحبه به تعریف و تبیین هویت طلبگی پرداخته شده است. استاد هویت طلبگی را در سه بُعد آموزش و پژوهش، تقوا و طهارت و تبلیغ تعریف می‌کنند. ایشان معتقدند اساس هویت طلبگی با دو عنصر اوّل شکل می‌گیرد و عنصر تبلیغ کمال هویت طلبگی است. استاد یزدان‌پناه در تبیین جایگاه عنصر تحصیل، شغل طلبه را کار علمی کردن می‌دانند. همچنین در ادامه، استاد به دو سؤال زیر پاسخ می‌دهند: 1. ملاک اینکه یک علم جزء علوم طلبگی قرار گیرد چیست؟ 2. متخصّص شدن در یک رشته بهتر است یا جامعیت و اِشرافیت در تمام رشته‌ها؟
 ٢١:٣٧ - 1392/12/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
واکاوی هویت طلبگی از منظر علوم اجتماعی در گفتگو با دکتر فیاض
نکته کلیدی هویت طلبگی توحید است
دکتر فیاض معرفت و شناخت و علمی که خوانده می‌شود و تولید می‌شود را هویت طلبگی می‌دانند که در طول تاریخ با همه دشواریها و فشارها مانده و سرنوشت تاریخ را عوض کرده، ایشان توحید و اخلاص را به عنوان نصاب طلبگی دانسته و از آیۀ نفر به عنوان هویت طلبگی یاد می‌کنند و در پایان به خصوصیت جغرافیایی حوزه نسبت به دانشگاه اشاره نموده و برای هر حوزه‌ای ویژگی خاصی را مطرح می‌کند مثلاً حوزه قم را انضمامی و تاریخی بر می‌شمرند.
 ٢١:٣٦ - 1392/12/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
پرداختن به هویت طلبگی از منظر دینی و اجتماعی در گفتگو با حجت‌الاسلام غنوی
طلبگی؛ پاسخی به دعوت خداوند در آیه نفر
استاد در این بحث آیه نفر را بیان هویت طلبگی در سطح فردی می‌داند و معتقدند با تشکیل نهاد روحانیت و نهاد اسلامی ارکانی به هویت طلبگی اضافه می‌شود که تحت عنوان تفقه و انذار نیست، تفقه و انذار هم دنباله‌دار هستند و ابعاد گوناگونی دارند از جمله برای تفقه باید تبحّر در علوم رایج حوزه و شناخت زمان و سؤالات نوپدید دنیای ما لازم است. رابطه تهذیب با ارکان طلبگی، الگوی تخصصی یا علامگی، نسبت ارکان طلبگی و معنای تفقه و انذار از نکات این مصاحبه است.
 ٢١:٣٤ - 1392/12/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
مصاحبه با حجت‌الاسلام والمسلمین زارعی در مورد تعریف طلبه از نگاه دین
کمالات علمی و عملی؛ ارکان هویت طلبگی
بحث در مورد هویت و اصول طلبگی است. آقای زارعی پس از توضیحاتی راجع به آیۀ نفر و بحث تبلیغ و انذار، فقاهت در دین را به عنوان یکی از غایات مطرح می‌کنند سپس به برخی از اصول طلبگی مثل فراگیری ادبیات، اقتصاد در معیشت، کسب کمالات معنوی، داشتن معلم و مربی اشاره می‌کنند و در پایان به تعریف کاملی از هویت طلبگی می‌رسند. ضمن اینکه رعایت تعادل را برای رسیدن به این غایت مهم می‌دانند.
 ٢١:٣٠ - 1392/12/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
پرداختن به مقوله هویت طلبگی از دیدگاه تاریخی در گفتگو با حجت‌الاسلام والمسلمین رهدار
هویت طلبگی در تکامل تاریخی دین
بحث در مورد هویت‌طلبگی است از منظر تاریخ. آقای رهدار هویت دینی را ماندگارترین هویت دانسته و معتقد است هویت امری سیال است. ایشان طلاب را یک صنف می‌دانند که تقدسی تاریخی دارند و دارای قابلیتهای مختلف هستند، هویت دینی‌شان اصیل است و به آن تعلق خاطر دارند و چون دینداران به کمال می‌رسند هویت دینی هم به کمال می‌رسد.
 ٢١:٢٨ - 1392/12/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 صفحه بعدی >>