صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها


نقش استاد در ایجاد ملکات علمی
استاد باید بعضی از ملکات علمی را در خود نهادینه کرده باشد و این ملکات را به شاگردان خود نیز منتقل کند. از جمله این ملکات نگرش نظام‌مند در طلاب، تحلیل و جمع‌بندی و روش‌مندی، نگاه نیاز محور و کاربردی، آزاداندیشی و خلاقیت، اعتماد به نفس و پشتکار علمی و تواضع علمی و روحیه مباحثه است. برای انتقال این ملکات روش‌هایی هم وجود دارد که در این یادداشت به چهارده روش اشاره شده است.
 ٠٧:٤٤ - 1392/10/07 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

نقش اساتيد در بهبود و تقويت انگيزش تحصيلي طلاب حوزه
انگیزش تحصیلی طلاب حوزه و راه های تقویت و بهبود آن از جمله مسائل مهمی است که همیشه مورد توجه مسئولین و اساتید حوزه بوده است. هدف اين پژوهش، بررسي راهكارهاي ايجاد علاقه و بالا بردن سطح انگيزش طلاب حوزه به دروس حوزوي است. یافته‌ها نشان داد که انگیزش تحصیلی طلاب حوزه به عوامل زیادی از جمله ويژگي هاي طلاب، ويژگي هاي اساتيد، جو‌ّ كلاس و متغيرهاي برنامه و متون درسي بستگی دارد. با این وجود، رویکرد سیستمی بر نقش اساتید در ایجاد و تقویت انگیزش تحصیلی تأکید دارد. اساتید می‌توانند با به‌کارگیری روش‌های مناسب و رعایت اصول روابط انسانی علاقه طلاب حوزه را به درس و بحث بیشتر نموده و انگیزش تحصیلی آنها را تقویت کنند.
 ٠٧:٤٢ - 1392/10/07 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

آشنايي با مشاهيرعلمی سيد بن طاووس (589 ـ 664 هـ ق) ـ قسمت دوم
سيد اهل مراقبه عالم جليل‌القدريست كه به قول مرحوم آيه الله بهجت "در معنويات و تعبديات اولِ اول است." نويسنده در اين مقاله پس از مروري بر قسمت قبلي، با استشهاد به تعبيرات برخي عالمان رباني، به معرفي شخصيت مقتداي عارفان و سرآمد عابدان و زاهدان روزگار پرداخته‌است. از آنجاييكه جناب سيد در ميدان استضائه از خورشيد عالمتاب حجت روزگار، گوي سبقت از همگان ربوده است، لذا در ادامه مقاله به برخي تشرفات ايشان اشاره‌اي شده است. سپس ويژگيهاي آثار و تاليفات ايشان را برشمرده و به طور اجمال 5 تاليف از تاليفاتشان را معرفي نموده‌اند و در پايان براي درس‌آموزي از محضر جناب سيد، دو سفارش مهم از سفارشات ايشان به عنوان حسن ختام آمده است. يكي در باب پرهیز از مخالطت زیاد با مردم و برخی زیانهای كثرت معاشرت و ديگري تذكراتي راجع به امام عصر (عجل الله عصر فرجه الشريف).
 ٠٧:١٢ - 1392/10/07 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

آشنایی با کتاب گرانسنگ منیة‌المرید نوشته شهید ثانی «ره»
کتاب منیه‌المرید دربردارنده بهترین نکات در رابطه با استاد و شاگرد می‌باشد. این کتاب شامل مقدمه‌ای است مبتنی بر شواهد عقلی و نقلی بر فضل علم و حاملین آن. باب اول در آداب معلم و متعلم است که در سه بخش به آداب مشترک آنها، آداب مختص به معلم و آداب مختص به متعلم می‌پردازد و در هر کدام از این سه بخش شاخه‌بندی‌ها و نکات بسیار مفیدی ارائه شده است. باب دوم در آداب فتوی می‌باشد و کتاب، خاتمه‌ای نیز دارد.
 ٠٧:٠٧ - 1392/10/07 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>