صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها


خودارزیابی علم بلاغت ویژه طلاب
خود را بیازمایید. چه‌‌قدر می‌توانید از دروسی که خوانده‌اید، استفاده کنید؟
 ٢١:٠١ - 1392/08/22 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

بازخوانی علم بلاغت در گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین عشایری
نوشتار زیر به بررسی تعریف علم بلاغت و موضوع آن علوم های زیرمجموعه علم بلاغت همچون معانی، بیان، بدیع، ارتباطات و تمایزات آن ها با هم با نگاهی تاریخی به این علوم می پردازد. معرفی افراد تاثیرگذار در این علم همچون عبدالقاهر جرجانی و سکاکی. دیدگاههای این افراد و تاثیراتی که بر علم بلاغت داشته اند. همراه با نمونه های قرآنی و در نهایت وضعیت موجود علم بلاغت در روزگار ما را بررسی می کند.
 ١١:٥٦ - 1392/08/22 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

ضرورت فراگیری بلاغت در فهم متون دینی در گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین مردانی
علم بلاغت از اصول و قواعدی حرف می‌زند که با آن اصول و قواعد می‌توانیم حالت‌های کلام عربی و معنای آنها را بشناسیم. علم بلاغت که امروزه در کتابها موجود است، پنجاه الی شصت درصد این علم می‌باشد و عناوین کار نکرده خیلی زیادی وجود دارد. مثل قرینه، سیاق و ... که هنوز درباره آنها بحث نشده است. علم بلاغت تأثیر بسزایی در فهم دین دارد و اگر کسی آن را به خوبی بداند می‌تواند به خوبی بسیاری از آیات قرآن را به صورت کلی تفسیر کند. در نتیجه توجه جدی به این علم در حوزه‌های علمی شیعی امروز خیلی ضرورت دارد. نوشتن کتابها، مقاله‌ها و تولید علم در این بحث بسیار ضروری است که بر خواص پوشیده نیست.
 ١١:٤٠ - 1392/08/22 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

روش تحصیل بلاغت
علم بلاغت از سه علم معانی، بیان و بدیع تشکیل شده است. این علم در فهم معارف دینی، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. به همین دلیل، روش‌های تعلیم و تعلم آن در حوزه‌های علمیه از اهمیت به سزایی برخوردار است. دانستن این مطلب که علوم بلاغی از علوم آلی در فهم مطالب دینی بوده و همچنین توجه به مبانی شیعه و اهل تسنن در این علم، در تعامل با فهم مطالب، نقش اساسی دارد. از روش‌های بسیار مهم تحصیل در این علم، آشنایی اجمالی و تفصیلی با مفاهیم و گذراندن مراحل سه‌گانه کاربردی؛ یعنی تسلط، تطبیق و خلاقیت است که آن را بارور می‌سازد. هر چند کتاب، استاد و پژوهش‌های شخصی و کلاسی نیز در این مورد بی‌تأثیر نیست.
 ١١:٠٦ - 1392/08/22 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>