صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها

تحول حوزه بر اساس نیازها در مصاحبه با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سلیمان خاکبان
دست­یابی به هندسة نیازها، نیمة راه تحول است
در این گفتگو حجت ­الاسلام والمسلمین خاکبان ضمن تبیین ضرورت توجه به نیازها و مضرات غفلت از آن، به بیان مؤلفه‌های سه­ گانة شناخت درست نیازها می­پردازند و فعالیت­های عملی را در راستای تثبیت این فرهنگ پیشنهاد می‌کنند و بر اساس آنکه علم و دانش را خروجی فرآیند پژوهش می­دانند به تشریح ارتباط میان نیازشناسی و پژوهش می‌پردازند.
 ١٧:١٦ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

حسابِ يك ذرّه و دو ذرّه نيست
چرایی، چیستی و چگونگی تطبیق حوزه با نیازهای اجتماعی در کلام رهبر فرزانه انقلاب
 ١٧:١٢ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

مراحل طراحی شاخص های اولویت گذاری نیازسنجی پژوهشی درقلمرو دانش فقه
شاخص‌های طراحی شده برای اولویت‌گذاری نیازسنجی فقهی یکی از کارهای انجام شده در زمینۀ نیازسنجی پژوهشی است. با توجه به اهمیت علم فقه در حوزه، این کار در اداره نیازسنجی معاونت پژوهش انجام شده است، فرآیند نیازسنجی در این پژوهش، طراحی شاخص‌های فقهی و ارائه به صاحبنظران، دریافت نظرات صاحبنظران در مورد شاخص‌ها، بحث و بررسی نظرات و جمع‌بندی و نهایی کردن شاخص‌ها و آثار و اهداف این پروژه از موضوعاتی است که نویسنده آنها را گزارش می‌دهد.
 ١٧:١٠ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
مصاحبه رهنامه پژوهش با حجت‌الاسلام والمسلمین ساجدی
گام اول، ترویج ادبیات نیازسنجی است
ایشان در ابتدا به تعریف نیاز می‌پردازند. پرداختن حوزه به نیازها در حال حاضر و آینده‌نگری نسبت به نیازها در تمام ابعاد باید مورد توجه حوزه باشد و در راستای رسالت حوزه برنامه‌ها و معاونت‌های حوزه متحول خواهند شد. علمای ما در گذشته مترصّد پاسخ به نیازهای عصر خود و آینده بوده‌اند و در متون دینی و روایات ما به پاسخگویی و به روز بودن علماء توجه داده شده است. سپس به تعریف نیازسنجی و اولویت‌گذاری نیازها می‌پردازند و روش‌های متداول اولویت‌گذاری را تشریح می‌کنند. برای نیازمحور بودن باید ادبیات نیازسنجی در حوزه ترویج شود و ما چاره‌ای جز حرکت به این سو نداریم و اگر حوزه نیازمحور نباشد هدر رفتن امکانات و استعدادها را در پی خواهد داشت.
 ١٧:٠٦ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

کوتاه سخنی در باب نیازمحوری حوزه
در این مقاله نویسنده به موضوع نیازمحوری در حوزه پرداخته است. ایشان معتقدند دین پاسخی به نیاز حیاتی بشر آنهم به« برنامة مدیریت زندگی فرد وجمعی » است و وظیفة حوزه فهم و تبین و اجرای این برنامه است. ایشان معتقد است هر حرکتی در حوزه باید در جهت پاسخ به یک مسأله و نیاز باشد وگرنه در خلاف جهتِ هویتِ حرکت حوزه خواهد بود . ایشان آموزش نیاز‌محور را در هر یک از علوم حوزوی به صورت جداولی تنظیم نموده‌اند و یکی از آسیب‌های جدی حوزه را موضوع‌محوری به جای مسأله‌محوری می‌داند.
 ١٧:٠٥ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>