صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها

بررسی ضرورت دروس خارج تخصصی در گفت­و­گو با حجت ­الاسلام و المسلمین قوامی
اگر نظام،فرزند حوزه است، حوزه باید تربیتش کند
استاد قوامی، مدیر مرکز فقهی مدیریت اسلامی است. ایشان چند سالی است که در زمینه درس خارج مدیریت اسلامی، درسی برگزار کرده‌اند. موضوع این گفت­و­گو، درس خارج در زمینه‌های تخصصی است. ایشان در ابتدا به یک دوره دوازده ساله تحصیل در حوزه اشاره می‌کنند که سه سال سوم، درس خارج عمومی و سه سال چهارم، درس خارج تخصصی است. ایشان بر این باورند که طلبه در درس خارج عمومی بر اساس اصول فقه و فقه باید به نظر و فتوا برسد و باید در دوره تخصصی، اصول فقه‌الاداره را بیاموزد و از مجموعه نظر و فتوا در فقه، نظریه‌های فقهی را استنباط کند.
 ١٥:٥٥ - 1393/01/06 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
بازخوانی یک تجربه موفق در تدریس درس خارج در گفتگو با حجت‌الاسلام والمسلمین معلمی
درس خارج باید طلبه‌محور باشد، نه استادمحور
در این گفت­وگو کوشیدیم، نخست از جایگاه درس خارج نزد حجت‌الاسلام والمسلمین معلمی، آگاه، و سپس تجربه عملی ایشان را درباره درس خارج، جویا شویم. ایشان با بیان اینکه هدف از درس خارج، رساندن طلبه به اجتهاد بالفعل نیست، از شیوه خاص تدریس خود در درس خارج برای ما سخن گفتند؛ شیوه‌ای که ادعا می‌کنند در آن دانش‌پژوه در روند آموزش قرار می‌گیرد!
 ١٥:٤٩ - 1393/01/06 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

پیش­ نیازهای ورود به درس خارج
نگارنده در این نوشتار، رسیدن به اجتهاد و فهم روش­مند از دین را هدف درس خارج می­داند و درصدد بیان پیش­نیازهای ورود به درس خارج است. از این رو، دوره اسلام‌شناسی عمومی، با هدف نگرش کلان به دین، قرآن‌شناسی و حدیث‌شناسی، فلسفه اجتهاد، تسلط بر ادبیات عرب و بلاغت و لغت، منطق، اصول فقه، قواعد فقهیه، درایه و رجال و تاریخ، موضوع‌شناسی و توان تطبیق را به عنوان پیش­نیاز معرفی می‌کند.
 ١٥:٤٧ - 1393/01/06 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
سرمقاله رهنامه ششم
حوزه و یک رویکرد هویتی
بنا داشتیم موضوع این شماره از رهنامه را بر اساس مطالبات مقام معظم رهبری از حوزه در سفر اخیرشان به قم تعیین کنیم؛
 ١٧:٢٢ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
حوزه و نیازهای بنیادین آن در نوشتاری از حجت­الاسلام والمسلمین رشاد
حوزه بايد متحول گردد، نه متبدل
این نوشته، تألیفی از بیانات حجت­الاسلاموالمسلمینرشاد ریاست پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي است که از آثار گفتاری و نوشتاری ایشان گزینش شده است؛ که در آن پس از ابراز تقدیر ایشان از تحولات اخیر حوزه به واگویی دغدغه­های ایشان حول محورهای آسیب ­شناسی علوم حوزوی، موانع نواندیشی و مؤلفه­ های حوزة تحول­گرا پرداخته می­شود.
 ١٧:١٩ - 1393/01/03 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>