صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها

جایگاه خودباوری در علوم تربیتی در گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین زارعان
طلبه باید کسب خودباوری را عبادت بداند
حجت الاسلام و المسلمین زارعان با تقسیم عمر یک طلبه به سه دوره قبل از تحصیل، حین تحصیل و بعد از تحصیل از اهمیت وجود روحیه خودباوری در دوره اول و دوم برای افزایش بازدهی طلبه در دوره سوم سخن میگویند. ایشان سپس به تعریف مفهوم خودباوری در سه بعد شناختی، انگیزشی و رفتاری میپردازند. در ادامه نقش پدر و مادر و معلمان را در ایجاد روحیه خودباوری در دوران رشد فرزندان گوشزد میکنند. در ادامه مصاحبه به مفاهیم تربیتی مرتبط با خودباوری پرداخته و در آخر به تبیین جایگاه تمرین در بهبود خودباوری میپردازند.
 ٢٢:٥٤ - 1393/01/15 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

کدام نظام تعلیم و تربیت، سبب ایجاد «خودباوری» می­ شود؟
نویسنده در این مقاله به موضوع «خودباوری» در نظام تعلیم و تربیت حوزه می‌پردازد. ایشان خودباوری صنفی و علمی را از مهم­ترین مؤلفه‌های موفقیت یک صنف یا یک نظام تعلیم و تربیت می‌داند. از این رو، به شرح مؤلفه‌هایی می‌پردازد که در ایجاد خودباوری در طلاب اثرگذار است.
 ٢٢:٥٣ - 1393/01/15 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

مستغنیِ محتاج؛ نگاهی به آفت­های افراط در اعتماد به نفس علمی
طلبه بر اثر عدم تعادل و افراط در خودباوری و اعتماد به نفس، نمی تواند ارتباط صحیح و متعادلی با عوامل کمک‏کننده و ارتقابخش در مسیر علم ‏آموزی، برقرار کند. لذا با آسیب‏هایی مواجه می‏شود که می‏تواند آینده علمی و معنوی طلبه را تباه کند و عمر و استعداد او را ضایع گرداند.
 ٢٢:٤٨ - 1393/01/15 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

سنت علمی حوزه و خودباوری
اصلاح در حوزه علمیه، بر دو اصل اعتماد بر سنت علمی گذشتگان و توجه به ضرورت­ها و امکانات عصر حاضر برای تحول مبتنی است. در گذشته، پیش‏مطالعه یکی از مؤلفه­ها در سیر رشد طلبه بوده است. پیش‏مطالعه دارای آثار فراوان، از جمله خودباوری است. در این یادداشت به آثار پیش‏مطالعه پرداخته شده است.
 ٢٢:٤٧ - 1393/01/15 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
تبیین خودباوری در نگرش توحیدی در گفت­ وگو با آیت‏الله تحریری
اساس تربیت اسلامی بر «امرٌ بین الأمرین» است
در این گفتگو نگاه و تعریف دین نسبت به مسئله خودباوری و چگونگی جمع بین اعتماد به نفس و توکل بر خدا را پی گرفته‌ایم. استاد تحریری با بیان اینکه ظرفیت عالم شدن به حقایق عالم و رشد را خدای متعال در وجود انسان قرار داده توضیح می‌دهند که اتکای به خود در طول توکل بر خداست نه در عرض آن. در ادامه برخی از تعابیری را که در متون دینی هستند و به نوعی مؤید این معنا هستند را ذکر می‏کنند از جمله: «عزم»، «نظم در امور»، «تدبیر» و ... پرسش پایانی مصاحبه در رابطه با شیوه‌های تربیتی طلاب در این راستاست.
 ٢٢:٤٣ - 1393/01/15 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>