صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها


هویت صنفی طلبه و معنای طلبگی در مصاحبه با حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عالم‌زاده نوری
در این مقاله به تعریف هویت فردی و صنفی پرداخته می‌شود و پس از پرداختن به ضرورت بحث هویت صنفی به بحث هویت طلبگی می‌پردازد، اینکه آیا طلبه همان روحانی است؟ سپس فلسفه پیدایش روحانیت و رسالت‌های حوزه را تحت عنوان تفقه و انذار و اجرای دین بررسی می‌کند. در این مقاله کارهایی که رسالت طلبه محسوب می‌شود و نصاب طلبگی که با آن صدق عنوان طلبه بر او حقیقی می‌شود با دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 ٢١:٣٢ - 1392/12/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
مصاحبه با حجت‌الاسلام والمسلمین زارعی در مورد تعریف طلبه از نگاه دین
کمالات علمی و عملی؛ ارکان هویت طلبگی
بحث در مورد هویت و اصول طلبگی است. آقای زارعی پس از توضیحاتی راجع به آیۀ نفر و بحث تبلیغ و انذار، فقاهت در دین را به عنوان یکی از غایات مطرح می‌کنند سپس به برخی از اصول طلبگی مثل فراگیری ادبیات، اقتصاد در معیشت، کسب کمالات معنوی، داشتن معلم و مربی اشاره می‌کنند و در پایان به تعریف کاملی از هویت طلبگی می‌رسند. ضمن اینکه رعایت تعادل را برای رسیدن به این غایت مهم می‌دانند.
 ٢١:٣٠ - 1392/12/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
پرداختن به مقوله هویت طلبگی از دیدگاه تاریخی در گفتگو با حجت‌الاسلام والمسلمین رهدار
هویت طلبگی در تکامل تاریخی دین
بحث در مورد هویت‌طلبگی است از منظر تاریخ. آقای رهدار هویت دینی را ماندگارترین هویت دانسته و معتقد است هویت امری سیال است. ایشان طلاب را یک صنف می‌دانند که تقدسی تاریخی دارند و دارای قابلیتهای مختلف هستند، هویت دینی‌شان اصیل است و به آن تعلق خاطر دارند و چون دینداران به کمال می‌رسند هویت دینی هم به کمال می‌رسد.
 ٢١:٢٨ - 1392/12/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

در هویت طلبگی علم و عقلانیت حاکمیت مطلق دارد
استاد از یک زاویه نگاه جدید به طلبه و کار او می‌پردازد. طلبه کسی است که رسالت شخصی او وجودش را تسخیر کرده است و خصوصیات هویت طلبه عبارتند از پیوند عمیق روحی طلبه با رسالت طلبگی، لذت فراوان از شغل طلبگی نسبت به سایر مشاغل، حاکمیت علم و عقلانیت، معیار نبودن مدرک و مزایا به خاطر عجین شدن با حقیقت علم، پایبندی به ارزش‌ها و سیاسی بودن و در متن جامعه حضور داشتن به گونه‌ای که این خصوصیات از طلبه جدا ناپذیرند.
 ٢١:٢٣ - 1392/12/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

هویت طلبگی امری تاریخی، نسبی و سیال است
استاد در این مصاحبه به تعریف هویت می‌پردازند و با اشاره به اینکه هویت از منظر تاریخی، علوم اجتماعی، دینی و فلسفه قابل بررسی می‌باشد به عوامل هویت‌ساز در هویت طلبگی می‌پردازند و هویت طلبگی از دیدگاه علوم اجتماعی را مرتبط با ریشه فلسفی و معرفتی هر مکتبی تحلیل می‌کنند. از نظر ایشان مباحث هویت طلبگی از دیدگاه علوم اجتماعی توصیفی و از دیدگاه دینی تجویزی است و نهایتاً به بیان هویت طلبگی از دیدگاه فلسفه اسلامی و دینی می‌پردازند و این هویت را بیان می‌کنند.
 ٢١:٢١ - 1392/12/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

<< صفحه قبلی5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 صفحه بعدی >>