صفحه اصلیپروندهگشت و گذارطلاب جوانسیره برزگانخشت اولارتباط با سردبیردرباره مانظر سنجی چند رسانه ای
   

پربازدیدترین مطالب

جدیدترین مطالب

جدیدترین هاپربازدیدها

سیر تحول کتب درسی علم اصول فقه در حوزه­های شیعی، از آغاز تا امروز
چگونه به رسائل رسیدیم؟
در این مقاله با نگاهی تاریخی مشاهده می کنیم که چگونه کتب درسی اصولی معمول در هر دوره ای با تمام امتیازات و مختصات جای خود را به اثر ماندگار و ارزشمند بعدی داده. و در انتها ساختار حاکم بر نظام آموزش علم اصول در حوزه ها مورد نقد و ارزیابی قرار می گیرد.
 ٠٠:٠٥ - 1393/01/14 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
در گفت ­و­گوی رهنامه پژوهش با حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمدعلی انصاری
نگاهی به شیخ انصاری از دریچه فرائد و مکاسب
در این دیدار، با حجت الاسلام و المسلمین انصاری پیرامون سه محور به گفتگو نشستیم؛ اول: رفتار و منش اجتماعی و سیاسی شیخ انصاری و تحلیل آن‌ بر مبنای نظرات فقهی ایشان. دوم: ابداعات و نوآوری‌های شیخ انصاری در فقه و اصول و چرایی کمرنگ شدن این روحیه پس از ایشان. سوم: بررسی جایگاه عقل در فقه از نظرگاه شیخ انصاری و واکاوی اینکه چرا شیخ گاهی نسبت به استفاده از دلیل عقل به ما هشدار میدهد.
 ٠٠:٠٣ - 1393/01/14 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

آسیب ­شناسی الگوگیری از مفاخر اسلامی با نگاهی به جایگاه شیخ اعظم مرتضی انصاری
در این نوشتار با نگاهی تطبیقی میان اشتراکات شخصیتی شیخ الطائفه طوسی و شیخ اعظم انصاری نحوه ی الگو گیری از بزرگان مورد نقد و ارزیابی قرار گرفته. چکیده ی اصلی محتوای این مقاله بازنمایی خود باختگی بازماندگان تحت شعاع عظمت گذشتگان است. نگارنده بر این بوده تا با ذکر شواهد و اقوال تاریخی مدعیات خود را مستند و استوارتر گرداند.
 1393/01/14 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

حکایات و اقوال
نگارنده از میان انبوه خاطرات و حکایات آموزنده پیرامون شخصیت و احوالات شیخ انصاری دوازده مورد را دستچین کرده و به دنبال هر مورد در قالب جملات کوتاهی توضیحی موجز نگاشته تا مغزای حکایات را سهل الوصول تر گرداند.
 ٢٣:٥٩ - 1393/01/13 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

معرفی جناب شیخ
گذشته از معرفی های کلیشه ای، مروری گذرا بر سرگذشت یکایک شخصیت های مرتیط با جناب شیخ انصاری خواننده را در یافتن تصوری اجمالی و کلی اما مفید و موثر یاری می کند. ایجاز و فایده مندی دو نکته ی مهم مد نظر نگارنده بوده. این نوشتار با معرفی دو اثر نامی شیخ به پایان می رسد.
 ٢٣:٥٦ - 1393/01/13 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 3 4 5 6 صفحه بعدی >>